Otázky a odpovědi

Pokud máte nějakou otázku ohledně systému Invenio, kontaktujte nás na e-mailu info@testy-schopnosti.cz a my se Vám ozveme. 

 

Proč právě Invenio?

Slovo invenio znamená v latině objevovat či prozkoumávat. Název tak souzní se zaměřením a povahou systému hned ve třech ohledech.

  1. Jedním z hlavních cílů systému je ’objevování’ (identifikace) mimořádně nadaných žáků.
  2. Nejde však jen o pouhé označení takových žáků jako mimořádně nadaných. Každá hra systému je zaměřena na jinou dílčí schopnost. Invenio tedy umožňuje ’prozkoumat’ profil jednotlivých schopností hráčů (pozor, nejen těch nadaných) a odhalit jejich silné a slabé stránky. Může se tak například ukázat, že některý z žáků má nadprůměrné logické myšlení, ale selhává v rychlostních či paměťových úkolech, což může vést k problémům ve škole. To vše by mělo Invenio zachytit a umožnit tak individuální přístup k žákovi na základě profilu jeho schopností. Nechceme se přitom zaměřovat jen na intelektové schopnosti jako je logické myšlení a paměť, ale také na socio-emoční dovednosti jako je třeba rozpoznávání emocí či porozumění složitějším sociálním situacím a jejich řešení. Více informací o schopnostech, na které se zaměřujeme, naleznete zde
  3. Objevitelem se stává i samotný hráč, který společně s robotem P.U.Kem (Prvním Univerzálním Kosmonautem) a jeho psím kamarádem Vincentem van Dogem prozkoumává dosud nepoznané kouty galaxie. Na každé planetě je čeká odlišný příběh, který je po splnění několika úkolů zavede do dalších částí vesmíru.

 

Kdo stojí za vývojem systému?

Hlavní jádro tvoří tým z Centra rozvoje nadaných dětí, tedy pracovní skupina psychologů z Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Tento tým je tvořen odborníky na vývoj diagnostických nástrojů a psychometriku, problematiku mimořádného nadání, vývojovou psychologii a další oblasti. Na vývoji se podílí také studenti psychologie v rámci svých bakalářských či diplomových prací. Invenio však vyžaduje zapojení odborníků i mimo rámec psychologie. Proto spolupracujeme s profesionály v oblasti počítačové grafiky, zkušenými programátory a odborníky z JAMU - dabéry, herci, režiséry, scénáristy atd. Konkrétní jména, která tvoří náš tým, můžete nalézt zde.   

 

Kdy bude možné systém používat?

Aktuálně není systém Invenio v oficiální distribuci. Pokud byste měli zájem systém využívat na své škole, napište nám na info@testy-schopnosti.cz a my se Vám ozveme hned, jak bude Invenio připravené. Případně sledujte naši stránku na Facebooku, kde zveřejňujeme aktuality.

Systém Invenio
Lajkněte si Invenio

Invenio je moderní diagnostický systém primárně určený k vyhledávání mimořádně nadaných žáků v 1.-5. třídě ZŠ. Systém umožňuje stanovit profil schopností testovaných žáků zábavným způsobem - pomocí jednoduchých videoher. Lajkněte si Invenio na Facebooku.

Facebooková skupina

Chcete se poradit s odborníky či rodiči nadaných dětí z celé ČR? Podělit se s nimi o své zkušenosti či názory? Být v kontaktu se stále rostoucí komunitou, která se zajímá o téma nadání? Zapojte se do facebookové skupiny "Nadané děti", která je určena k diskusi a sdílení nových informací z oblasti nadání.

Sledujte náš Twitter

Sledujte také náš účet na Twitteru @NadaneDeti - aktuality, zajímavé články a videa, doporučení na knihy, kurzy a akce.